Większość kierowców, myśląc o eksploatacji kół w swoim samochodzie, skupia się na utrzymaniu prawidłowego ciśnienia oraz sezonowej wymianie opon. Istnieje jednak jeden ważny aspekt, który często umyka uwadze, a ma ogromny wpływ na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Mowa o wyważeniu kół. Co to jest? Czym może grozić jego brak? Kiedy warto zdecydować się na wyważanie kół? Sprawdź odpowiedzi na najważniejsze pytania.
Na czym polega wyważanie kół?
Wyważanie kół to proces, mający na celu osiągnięcie równowagi między masą felgi i opony, a środkiem obrotu. Każde koło ma pewne nierówności wewnątrz struktury, a także nierównomiernie rozmieszczony ciężar. Może to prowadzić do drgań oraz nieprawidłowego zachowania się pojazdu. Proces wyważania polega na dokonaniu pomiarów specjalistycznym urządzeniem i korekcji nierówności poprzez umieszczenie na feldze odpowiednich ciężarków.
Dlaczego wyważanie kół jest tak istotne?
Bez względu na to, czy jeździsz nowym luksusowym samochodem, czy starszym modelem, wyważanie kół ma ogromne znaczenie dla komfortu i bezpieczeństwa. Kiedy felga jest niewłaściwie wyważona, nierównomierny rozkład masy może powodować drgania. Wpływają one w znaczny sposób na komfort jazdy.
Wibracje mogą również przyspieszyć zużycie opon, zawieszenia oraz innych elementów jezdnych. Eliminacja drgań poprzez wyważenie, zmniejsza obciążenie tych elementów, co w efekcie wydłuża ich żywotność i przekłada się na oszczędności finansowe. Ostatnim, ale nie mniej ważnym aspektem jest poprawa ogólnego bezpieczeństwa jazdy. Równowaga znacząco minimalizuje ryzyko nieprzewidywalnych zdarzeń na drodze.
Jak rozpoznać nieprawidłowe wyważenie kół?
Jednym z najważniejszych efektów nieprawidłowego wyważenia kół jest wspomniane już niekontrolowane zużycie opon. Nierównomierny kontakt z nawierzchnią prowadzi do szybszego zużycia bieżnika w pewnych obszarach, co z kolei skraca żywotność nawet tak dobrego ogumienia, jak np. opony Michelin. Jeśli obserwujesz to zjawisko w swoim pojeździe, warto skontrolować wyważenie kół.
Innymi niepokojącymi sygnałami powinny być trudności w utrzymaniu stabilności samochodu oraz wydłużona droga hamowania. Problemy z wyważeniem kół przednich będzie sygnalizować również drganie kierownicy, zanikające przy wyższych prędkościach, a kół tylnych – wibracje nadwozia i wrażenie zarzucania tyłu na zakrętach.
Kiedy warto zdecydować się na wyważenie kół?
Zauważenie opisanych problemów z wyważeniem lub udział w wypadku drogowym to nie jedyne momenty, w których warto udać się do wulkanizatora. Na takie działanie warto zdecydować się również w dwóch innych sytuacjach. Po pierwsze, każdorazowo, gdy zdejmujesz opony z felgi, niezależnie od tego, czy są to opony letnie, zimowe, czy całoroczne. Po drugie, po przejechaniu 5000 km. To dystans, w którym nawet najlepsze felgi i opony Continental lub innej uznanej marki mogą wymagać wyważania.
Jeśli w wyniku nieprawidłowego wyważenia opony w Twoim pojeździe uległy zbyt szybkiemu zużyciu, nowych modeli w atrakcyjnej cenie poszukaj w sklepie Hurtopony.pl. Zakupy zrobisz bez wychodzenia z domu – zamówienie zostanie dostarczone pod wskazany adres.
GIPHY App Key not set. Please check settings