w

Pergola aluminiowa – poznaj wady i zalety rozwiązania

photo 1580469322701 45b34d5e6e9b

Pergole stanowią coraz częstszy element zagospodarowania przestrzeni wokół domu lub mieszkania. Trudno się temu dziwić – to innowacyjne rozwiązanie, które posiada wiele zalet. Rosnąca popularność tego typu zadaszenia tarasu czy balkonu sprawia, że na rynku dostępne są pergole w wielu wariantach, zarówno pod względem konstrukcji, jak i materiałów użytych do ich wykonania. Dziś bierzemy na tapet pergolę aluminiową, czyli jedną z najczęściej wybieranych przez klientów. Jakie są jej wady i zalety?

Krótka historia pergoli tarasowych

Pergole ogrodowe znano już od średniowiecza. W zależności od epoki architektonicznej przybierały one jednak różne formy – czasem była to prosta, lekka konstrukcja z drewna, innym razem masywna i ciężka kolumna, wykonywana z marmuru lub żelbetonu. Pergole zawsze były budowane w podobny sposób i składały się z belek lub filarów podporowych oraz ułożonej na nich kratownicy, która służyła jako podpórka dla roślin pnących. Kwiaty i rośliny były nieodłącznym elementem dawnych pergoli – okryte gęstym bluszczem i kwitnącymi pąkami przywodziły na myśl tajemniczy ogród, który zapewniał odpoczynek, wytchnienie i ochronę przed palącym słońcem. Pergole były najchętniej budowane w Europie i Stanach Zjednoczonych, przede wszystkim przy awangardowych budynkach oraz w hotelach jako żelbetonowe zadaszenie tarasu.

Współczesne pergole tarasowe

Współczesne, nowoczesne pergole tarasowe stanowią innowacyjny i ponadczasowy dodatek architektoniczny dla domu czy mieszkania. Instalowane są zazwyczaj w narożniku tarasu lub przy wyjściu do ogrodu. Mogą przybierać różne formy, w zależności od konstrukcji i indywidualnych preferencji, i być wykonane z różnych materiałów. Nie są już tak ściśle związane z roślinami jak kiedyś, choć i one często ubogacają wystrój współczesnych pergoli. Częściej jednak użytkownicy stawiają na wygodne wyposażenie i nowatorskie dodatki, takie jak oświetlenie, ogrzewanie, czy sterowanie zdalne.

Pergola aluminiowa – zalety i wady rozwiązania

Pergola ogrodowa należy do tak zwanej małej architektury. Jest wykonywana z różnych materiałów, jak na przykład drewno, beton, bambus lub stal. Jednak współcześnie najpopularniejszym materiałem do produkcji pergoli jest aluminium. Takie rozwiązanie ma wiele zalet i stosunkowo niewiele wad. Jakie są konkretnie plusy i minusy?

Swoboda w zakresie montażu

Aluminium to surowiec łatwo podatny na formowanie. Pergole z tego materiału mogą więc posiadać finezyjne łuki i zaokrąglenia, dostosowane do naszych osobistych preferencji i pomysłów w zakresie kształtu, nadając im niebanalny charakter. Aluminiowe pergole dają też pełną swobodę w zakresie montażu: mogą być przyścienne lub wolnostojące, z podporami lub bez. Zwykle są produkowane na indywidualne zamówienie, dzięki czemu można dostosować projekt do własnych potrzeb.

Łatwa dostępność i niska cena

Pergole wykonane z aluminium charakteryzuje łatwa dostępność – jeśli nie robimy ich na zamówienie, poszczególne elementy mogą być dostępne nawet od ręki. Ale nawet wykonanie według własnego projektu będzie szybsze w realizacji niż na przykład pergoli drewnianej u stolarza. Dodatkowym atutem aluminiowego zadaszenia jest również stosunkowo niska cena i duże możliwości wyboru pod względem kolorystycznym.

Walory użytkowe

Aluminium to materiał odporny na uszkodzenia, a także na korozję dzięki specjalnej powłoce antykorozyjnej. Ma to szczególne znaczenie, ponieważ pergole są stale narażone na działanie różnych czynników atmosferycznych. Pogoda w naszym kraju jest nieprzewidywalna i zmienia się bardzo dynamicznie, więc wszelkie elementy zewnętrzne muszą być wytrzymałe zarówno na palące słońce i promienie UV, jak i ulewny deszcz, porywisty wiatr, wilgoć czy opady śniegu. Stal czy drewno, czyli inne popularne surowce, z których wykonuje się pergole, bez odpowiedniego zabezpieczenia nie wytrzymają długo podobnych warunków pogodowych w nienaruszonym stanie.

Łatwość w utrzymaniu czystości

Kolejną zaletą aluminiowych pergoli jest łatwość w utrzymaniu czystości. Aluminium to materiał, który nie brudzi się tak szybko jak na przykład drewno i zdecydowanie prościej go domyć w przypadku powstałych zabrudzeń. Zadaszenie tego typu wymaga również mniejszej ilości prac konserwacyjnych i są one znacznie tańsze.

Wygląd

Jedynym minusem aluminiowych pergoli może być ich wygląd. To nowoczesna architektura, wprowadzająca pewnego rodzaju innowacyjność wystroju, nie sprawdzi się wobec tego u zwolenników stylu rustykalnego i miłośników tradycyjnych rozwiązań. Ci z pewnością będą woleli pergole drewniane, które od lat charakteryzują się elegancją i klasą, i o wiele lepiej wpisują się w standardowe budownictwo.

Elementy konstrukcyjne pergoli aluminiowej

Warto wiedzieć, że każda pergola aluminiowa składa się z poszczególnych elementów konstrukcyjnych, które można dopasować do własnych potrzeb. Są to:

  • konstrukcja nośna, czyli stelaż lub szkielet pergoli;
  • dach – najczęściej ruchomy, z funkcją całkowitego lub częściowego otwierania;
  • elementy dodatkowe, czyli na przykład: boczne osłony materiałowe, przesuwane panele, oświetlenie, ogrzewanie, nagłośnienie, czujniki deszczu lub śniegu.
  • Publikacja opracowana przy współpracy z Plisy Okienne – firmą oferującą rolety, plisy, moskitiery, żaluzje, markizy, pergole na wymiar

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Avatar of Redakcja InfozNeta.pl

Napisane przez Redakcja InfozNeta.pl

Szukasz ciekawych i unikalnych treści z internetu? Nasza strona internetowa oferuje szeroką gamę fascynujących artykułów, poradników i ciekawostek, które z pewnością zapewnią ci rozrywkę i informacje. Niezależnie od tego, czy jesteś zwykłym internautą, czy doświadczonym weteranem sieci, na Ciekawostkach z internetu na pewno znajdziesz coś dla siebie.

wypozycz auto terenowe 4x4 droga pod gore

Terenówka jest idealna na krajowe oraz zagraniczne dalekie wyprawy

czyszczeniewykladzinpodlogowychwroclaw

Jak pozbyć się plam i innych zabrudzeń z wykładziny podłogowej?