Często spotykamy się z określeniem lumbago, rwa kulszowa i korzonki. Te bardzo popularne przypadłości często nie różnią się zbyt wiele dlatego wielu z nas zastanawia się, na czym naprawdę polegają te choroby i do kogo zwrócić się z prośbą o pomoc. Wyjaśniamy.
Lumbago
Nie ma chyba osoby, która nie uskarżała się na bóle związane z kręgosłupem. Bóle te pospolicie nazywane są lumbago, które jednak nie jest chorobą, a sygnałem innej przypadłości, a mianowicie nagłymi i ostrymi problemami kręgosłupa lędźwiowego. Lumbago to nic innego jak “postrzał” – rwący ból utrudniający normalne funkcjonowanie. Niejednokrotnie jest on spowodowany przetrenowaniem lub uprawianiem sportu bez odpowiedniego przygotowania, ale znacznie częściej pojawia się gdy napięcie mięśniowe jest zbyt duże, gdy posiadamy wady postawy lub gdy pojawiły się u nas choroby układu kostnego. W większości przypadków ból w obszarze krzyżowym sygnalizuje zmiany zwyrodnieniowe, podrażnienie korzonków, dyskopatie.
Rwa kulszowa
Kolejną przypadłością, która skutecznie utrudnia nam codzienne funkcjonowanie jest rwa kulszowa. Także i w tym przypadku ciężko jest mówić o chorobie, ponieważ jest to zespół objawów, które pochodzą z podrażnienia lub zwykłego uszkodzenia nerwu kulszowego i/lub jego korzeni. Ból zatem pochodzi z ucisku na korzenie nerwowe. Jego “siłą sprawczą” może być cukrzyca, stan zapalny lub w większości przypadków – dyskopatia. Nacisk wypadającego krążka międzykręgowego, czyli tzw. dysku, działa na korzenie nerwowe w ten sposób, że czujemy ból i drętwienie tej części nerwu, która jest uciskana.
Jak leczyć lumbago lub rwę kulszową?
Te bardzo nieprzyjemne dolegliwości chorzy określają jako ból rwący lub piekący. Nasila się on przy każdym ruchu, lecz najbardziej doskwiera w nocy. Warto skonsultować je z lekarzem. Leczenie operacyjne to konieczność w momencie, kiedy ból się nasila i dochodzą objawy neurologiczne, np. drętwienie stóp. Jeżeli dojdzie do takiej sytuacji, konieczna może okazać się wizyta u ortopedy. Warto być świadomym, że lekarz ortopeda może zlecić badanie fizykalne, RTG, a na końcu rezonans magnetyczny, aby ustalić, czym wywołany jest ból kręgosłupa. I choć badania są konieczne, tak punktem wyjścia jest szczegółowy wywiad z pacjentem.
Jakie są nowoczesne metody leczenia bólu?
Ortopedzi stawiają na zabiegi małoinwazyjne. Obecnie za pomocą lasera można złagodzić ból a nawet – usunąć dysk, który uciska na nerw. Podczas zabiegu, wykorzystuje się technologie i miniaturowe narzędzia, które wprowadza się przy pomocy niedużego nacięcia w chore miejsce. Zaletą takiego leczenia jest małe uszkodzenie tkanek, ale przede wszystkim zachowanie ruchomości kręgosłupa. Po zabiegu pacjent szybko wraca do formy, bez zażywania dużych dawek leków przeciwbólowych.
GIPHY App Key not set. Please check settings