Wiele kobiet zastanawia się, kiedy ich cera staje się dojrzała. Kiedy przestaje być młoda, a kiedy przekracza magiczną granicę, za którą trzeba używać kosmetyków z etykietą „do skóry dojrzałej”. Czy stosowanie dedykowanych kosmetyków wystarczy? Jak powinna wyglądać pielęgnacja cery, na której pojawiają się zmarszczki? Wreszcie, jak poradzić sobie z upływającym czasem i zatrzymać młodzieńczy wygląd na dłużej? Poznaj odpowiedzi na trapiące Cię pytania!
Jak przebiega starzenie się skóry?
Starzenie się skóry to naturalny proces, który zaczyna się niewinnie. Pierwsze zmiany zachodzą mniej więcej po ukończeniu dwudziestego piątego roku życia. Wówczas bowiem zmniejsza się produkcja kolagenu i elastyny w organizmie. Spada również poziom kwasu hialuronowego, przez co skóra szybciej się wysusza. Wszystkie te procesy sprawiają, że skóra z roku na rok traci swoją gęstość, jędrność i elastyczność, a na jej powierzchni pojawiają się pierwsze zmarszczki. Mogą pojawić się zarówno powierzchowne zmarszczki mimiczne, powstałe na skutek powtarzających się ruchów mięśni twarzy, jak i głębsze zmarszczki, związane z utratą elastyczności skóry.
Z wiekiem skóra może stracić objętość, szczególnie w okolicach kości policzkowych, czoła i brody. To z kolei powoduje zmianę owalu twarzy, tzw. opadające policzki i utratę wyraźnych konturów twarzy. Starzenie się cery może być również związane z pojawieniem się zmian pigmentacyjnych, takich jak przebarwienia, plamy starcze czy nierównomierne koloryt skóry. Te zmiany wynikają z długotrwałej ekspozycji na słońce, a także z innych czynników takich jak hormony czy urazy skóry.
Jak wygląda cera dojrzała?
Panuje powszechne przekonanie, że dojrzała cera to ta pokryta zmarszczkami, i liniami mimicznymi, zwłaszcza wokół oczu, na czole, wokół ust i na szyi. I o ile jest to jeden z oznak starzenia się organizmu, to na pewno nie można powiedzieć, że dopiero zmarszczki świadczą o dojrzałości cery. Już po trzydziestce procesy starzenia się skóry przyspieszają. W związku z czym cera może stawać się mniej sprężysta i zwiotczała, szczególnie w okolicach policzków, brody i podbródka.
Jeśli do tej pory miałaś cerę tłustą lub mieszaną, albo normalną, a teraz zaobserwowałaś spadek nawodnienie, możesz uznać, że Twoja skóra się starzeje. Bowiem suchość, szorstkość, brak blasku i dobrego nawilżenia to również oznaki starzenia się skóry. Cera dojrzała może mieć też tendencję do posiadania rozszerzonych porów, zwłaszcza w strefie T (część czoła, nosa i brody). Może to być spowodowane utratą elastyczności skóry i zmniejszeniem produkcji sebum.
Jaki kosmetyk najlepiej zadba o cerę dojrzałą?
Na pewno takie, które przywrócą jej odpowiedni poziom nawilżenia, dodadzą jej blasku, wzmocnią strukturę, ujędrnią, uelastycznią i spowolnią procesy starzenia. Będą to kremy, serum do cery dojrzałej, maski, a nawet toniki i żele oczyszczające. Najważniejsze, by w ich składach znalazły się odpowiednie składniki odżywcze. Jakie?
Na przykład kwas hialuronowy, który pomaga utrzymać skórę nawilżoną i jędrną. Może pomóc w zredukowaniu widoczności zmarszczek i poprawie elastyczności skóry. Równie dobry dla cery dojrzałej jest retinol. Pomaga wzmocnić produkcję kolagenu, wygładzić zmarszczki i poprawić strukturę skóry. Możesz też sięgnąć po kosmetyki z witaminą C, peptydami czy cennymi antyoksydantami: witaminami A i E, koenzymem Q10.
GIPHY App Key not set. Please check settings