w

Kiedy zastosować antyperspirant, a kiedy dezodorant? Poznaj kluczowe różnice między kosmetykami

adobestock 597856404

Na drogeryjnych półkach możesz zobaczysz szereg produktów zapobiegających przykremu zapachowi. Czym się różnią antyperspiranty od dezodorantów? Po który produkt sięgnąć w sytuacji wymagającej szczególnej ochrony przed potem? W artykule wyjaśniamy najważniejsze różnice między antyperspirantami a dezodorantami.

Jak działa dezodorant?

Dezodoranty to produkty, po które warto sięgać codziennie, ponieważ zatrzymują rozkładanie się potu i pozwalają na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu. Warto bowiem wiedzieć, że sam pot jest u zdrowych osób bezwonny. Jednak z czasem staje się pożywką dla bakterii bytujących na skórze – po zetknięciu się z nimi pot zaczyna wydzielać nieprzyjemną woń. Dezodoranty mogą zawierać dodatkowo substancje antybakteryjne, dzięki czemu neutralizują przykry zapach. Dają przyjemne uczucie odświeżenia i wrażenie czystości.

Jak działa antyperspirant?

Antyperspirant może mieć formę dezodorantu, ale nie każdy dezodorant nim jest. Antyperspirant hamuje lub zmniejsza wydzielanie potu przez gruczoły łojowe, przy czym dezodorant jedynie maskuje jego zapach. Może zawierać takie składniki jak tlenek magnezu albo węglan magnezu (magnezję), które skutecznie blokują wypływanie potu. Produkt może mieć dowolną formę – antyperspirant w sprayu jest poręczny i można go używać nie tylko pod pachami, ale w wyjątkowych sytuacjach na przykład też na dłonie. Dostępne są też antyperspiranty w sztyfcie, w kulce, w kostce czy w kremie. Działanie niektórych sięga nawet 96 godzin! Nie oznacza to, że można nie myć się przez 4 dni – jest raczej wskazówką o szczególnej skuteczności działania.

Kiedy wybrać dezodorant, a kiedy antyperspirant?

Dezodorant sprawdza się na co dzień dla osób, które pocą się umiarkowanie i nie wykonują prac fizycznych. Natomiast dla osób aktywnych, które wykonują pracę wymagającą wysiłku lub powodującą stres (który wzmaga pocenie się), wskazane są antyperspiranty. Również mężczyźni i kobiety zmagający się z nadmierną potliwością (hiperhydrozą) powinni sięgać po antyperspiranty. Produkty mogą mieć różne czasy działania. Im dłużej dezodorant działa, tym jest bardziej skuteczny.

Jaki antyperspirant wybrać?

Zwróć uwagę na składniki produktów. Warto wybierać antyperspiranty bez alkoholu, które nie podrażniają wrażliwej skóry pod pachami. Wśród składników zmniejszających wydzielanie potu są takie, które zwężają ujścia gruczołów potowych oraz takie, które zatrzymują powstawanie potu (np. związki glinu lub krzemian magnezowy). Przetestuj na sobie, które są lepsze w Twoim przypadku – dobór antyperspirantu to indywidualna sprawa i dla każdego może sprawdzić się produkt z inną substancją aktywnie blokującą pocenie. Dostępne są także blokery pocenia, które używa się 1-2 razy w tygodniu – nie przestają działać nawet po kąpieli.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze antyperspirantu?

Zwróć uwagę na to, czy antyperspirant nie kłóci się z zapachem Twoich perfum i czy nie zostawia przebarwień na ubraniach. Zawsze aplikuj je na suchą i czystą skórę. Nie stosuj produktów na skórę podrażnioną lub zranioną. Właściwie stosowany dezodorant daje poczucie świeżości i pewności siebie nawet w najcieplejsze dni.

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Avatar of Redakcja InfozNeta.pl

Napisane przez Redakcja InfozNeta.pl

Szukasz ciekawych i unikalnych treści z internetu? Nasza strona internetowa oferuje szeroką gamę fascynujących artykułów, poradników i ciekawostek, które z pewnością zapewnią ci rozrywkę i informacje. Niezależnie od tego, czy jesteś zwykłym internautą, czy doświadczonym weteranem sieci, na Ciekawostkach z internetu na pewno znajdziesz coś dla siebie.

photomix image 1

Żeń-szeń koreański – lek na wiele dolegliwości

beautiful senior woman in bathrobe applying natura 2022 11 17 12 14 32 utc

Czym się charakteryzuje cera dojrzała? Poznaj jej tajemnice!