Przesuszenie skóry może wynikać z wielu różnych czynników. Wśród nich można wymienić genetyczne uwarunkowania i brak lub niedobór białek odpowiedzialnych za zdrową barierę naskórkową. Tak jest w przypadku chorób takich jak AZS. Prawidłowa budowa zewnętrznej warstwy skóry to równowaga hydro-lipidowa pomiędzy nawodnieniem i natłuszczeniem. Warto dowiedzieć się jak zadbać o przesuszoną skórę, by odzyskała odpowiednie nawilżenie.
Jakie są przyczyny przesuszenia skóry?
Z przesuszeniem skóry możemy mieć do czynienia ze względu na zaburzenia jej struktury wynikające z czynników genetycznych. Jeśli brak w niej białka odpowiedzialnego za budowę zdrowej bariery naskórkowej, to jest ona narażona na przesuszenie. Prawidłowa bariera naskórkowa składa się z białka, aminokwasów i mocznika. Występuje równowaga pomiędzy lipidami oraz wodą, a te pierwsze wypełniają przestrzenie międzykomórkowe. W przypadku choroby jaką jest AZS występuje niedobór lipidów, co prowadzi także do utraty wody, a w konsekwencji przesuszenia skóry. Na przesuszenie skóry wpływają nie tylko czynniki wewnętrzne związane z naturalną barierą naskórkową, ale i zewnętrzne takie jak stres, zła dieta, przyjmowane leki czy stosowane kosmetyki. Wiele kosmetyków zawiera alkohol, SLS, czy SLES, a wszystkie te substancje powodują widoczne przesuszenie skóry, a tym samym jej podrażnienia. Do tego dochodzą alergeny i bezpośredni kontakt z czynnikami drażniącymi, do których może należeć chlor, ale i słona woda. Na przesuszenie skóry wpływa także działanie promieniowania UV i zaniedbywanie w tej kwestii odpowiedniej ochrony. Do tych wszystkich czynników należy jeszcze dodać występujące choroby dające objawy skórne, czyli choćby niedoczynność tarczycy czy też cukrzycę. Warto zatem wykonywać regularne badania, by lekarz mógł trafnie na ich podstawie i wywiadu wskazać przyczynę problemu i wdrożyć najlepsze leczenie.
Jak zapobiegać przesuszeniu skóry, jakie kosmetyki i rutyny pielęgnacyjne warto stosować?
To, czy przesuszona skóra twarzy czy ciała może stać się na powrót odpowiednio nawilżona zależy od tego, czy stosuje się odpowiednie kosmetyki i rutyny pielęgnacyjne. Na pewno trzeba wystrzegać się produktów zawierających przesuszający skórę etanol. Warto sięgać po kosmetyki głęboko nawilżające zawierające małocząsteczkowy kwas hialuronowy, który wnika w głębsze warstwy skóry. W przypadku przesuszonej skóry ze skłonnością do gromadzenia się zrogowaciałego naskórka sprawdzają się produkty zawierające w swoim składzie mocznik w większym stężeniu. Większą elastyczność i nawilżenie daje już mocznik w stężeniu 5%. Jednak, gdy chce się złuszczać naskórek, to powinno ono wynosić przynajmniej 10%, a w przypadku skóry atopowej rekomendowane jest nawet 40-50% stężenie mocznika. Obecność niacynamidu w kosmetykach też jest ważna, gdyż bierze on udział w syntezie ceramidów i lipidów, które tworzą barierę naskórkową. Warto również dostarczać ceramidy do skóry, stosując odpowiednie kosmetyki, które je zawierają. W ten sposób można przeciwdziałać utracie wody. Warto brać krótkie prysznice i stosować balsamy z emolientami tuż po nich.
Poznajcie domowe maseczki na przesuszoną skórę pod oczami
Warto wybrać także domowe sposoby. Przesuszona skóra pod oczami powoduje nie tylko zasinienia, ale i występowanie zmarszczek. Warto stosować serum z kwasem hialuronowym i niacynamidem dla optymalnego nawilżenia tej strefy, a także krem o podobnym składzie po kilkunastu minutach dla utrwalenia efektu. Można też wykonać też domową maseczkę na bazie awokado i aloesu. Wystarczy zblendować miąższ z awokado i żel aloesowy, a następnie nałożyć na skórę na kilkanaście minut. Można również wymieszać 8-10 łyżek mleka z 4 łyżeczkami sody oczyszczonej i nakładać na skórę pod oczami.
GIPHY App Key not set. Please check settings