w ,

Rośliny – Jakie warto mieć w sypialni?

pokoj 1

Rośliny w sypialni. Sypialnia powinna być oazą spokoju, a trudno uzyskać taki efekt bez umieszczenia w niej chociaż dodatkowe elementy natury. Warto zatem, nie tylko ze względu na wartość dekoracyjną, wprowadzić do wnętrz konstrukcje. Wybrane gatunki mogą wzbogacać mikroklimat, oczyszczać powietrze i wspomagać higienę snu. Jakie instalacje wybrać do sypialni i jak je zaaranżować?

Przytulna, biała sypialnia z drewnianymi dodatkami i roślinami

Spis Treści

Rośliny w sypialni – plusy i minusy

Roślina zainstalowana przy oknie w kącie sypialni

Dzięki temu, że instalacje ustawione w sypialni mogą działać na zachowanie i sen, ponieważ oddychając, zabierz tlen znajdujący się w sypialni. Okazuje się jednak, że w procesie fotosyntezy wydzielają więcej małych, niż są w stanie tak samo zużyć. Co ciekawe, niektóre gatunki egzotyczne potrafią oddawać O2 nawet w nocy. Należą do nich np. Figowce.

Minusem, jaki może wspierać właścicieli roślin domowych, jest zbieranie się kurzu na liściach. Można go jednak w prosty sposób zastosować – zwilżoną szmatką lub założyć instalacje pod prysznic i zraszając wodę. Warto też wiedzieć, że niektóre gatunki są trujące dla ludzi oraz zwierząt, dlatego należy ich stworzyć. uzyskane jak tych, które wydzielają intensywną woń (zwłaszcza nocą).

Zobacz również: 4 metody jak pozbyć się cellulitu

Kwiaty doniczkowe i poprawiają poziom wilgotności w sypialni, wytwarzając przyjazny mikroklimat. Jest to szczególnie wskazane w okresie grzewczym, gdy powietrze wysusza się, co może powodować problemy z oddychaniem, bólami, przesuszeniem cery itp. Inną zaletą niektórych gatunków jest to, że mogą powodować skutki ze smogiem, ponieważ pochłaniają zawarte w toksynach. Mogą też neutralizować szkodliwe substancje, które wydzielają np. meble, przewody czy dywany. Pełnią więc rolę oczyszczającą.

Jak zaprojektować ciekawe zaproszenia na ślub

Jakie kwiaty do sypialni wybrać?

Niektóre gatunki kwiatów doniczkowych są szczególnie polecane do poszczególnych elementów, w których spędza się dużo czasu lub czynności do odpoczynku. W sypialni warto korzystać z urządzeń, które wspomagają wyciszająco, dotleniająco i oczyszczająco, a tym samym nawilżają powietrze, co poprawia komfort snu i przebywania w pokoju.

Najzdrowsze kwiaty do sypialni

Za najzdrowsze kwiaty do sypialni, które są szczególnie te, które produkują tlen nie tylko w ciągu dnia, lecz także wtedy, kiedy nadchodzi czas snu i dźwięku. Należą do nich:

 • aloes zwyczajny – roślina o cudownych właściwościach, która nie tylko zachwyca świeżym odcieniem zieleni, ale też nawilża i oczyszcza,

 • grudnik,

 • figowiec,

 • kaktus bożonarodzeniowy,

 • kaktus wielkanocny.

Kwiaty do sypialni oczyszczające powietrze. Dokładnie zbadali przebadali instalacje pod kątem właściwości oczyszczających (zrobili to m.in. ekspert z NASA, co było miarodajne na celu szczegółowego sortowania gatunków do uprawy na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej). okazało się, że wiele kwiatów doniczkowych, które są uprawiane w domach, wpływa na jakość powietrza i neutralizację toksycznych, np. ze smogu lub klejów, lakierów, czystości powierzchni. Niektóre niższe również poziom promieniowania elektromagnetycznego i jonów metali. Pod tym względem najlepiej wybierz do sypialni:

 

 • filodendron – usuwanie z powietrza formaldehydu, benzenu i amoniaku, a do tego jest bardzo łatwe w uprawie;

 

 

 • zielistkę Sternberga – oczyszczanie powietrza nie tylko z toksyn, ale także jonów metali i promieniowania elektromagnetycznego;

 

 

 • chryzantemę wielkokwiatową – wpływ na obniżenie poziomu formaldehydu, amoniaku, benzenu i ksylenu;

 

 

 • fikusa – pochłanianie formaldehydu;

 

 

 • dracenę odwróconą – pozbędzie się formaldehydu, toluenu, benzenu, trójchloroetylenu, a nawet czadu;

 

 

 • skrzydłokwiat – neutralizuje takie toksyny, jak: formaldehyd, benzen, toluen, ksylen, trójchloroetylen, które mogą wydzielać się ze sprzętu domowego, elektroniki i organów sypialni. Jednak należy zwrócić uwagę na fakt, że może być to roślina trująca dla dzieci i dzieci (musi urodzić się z dala od nich – pogryzienie jej liści lub kwiatów może później m.in. poważnemi podrażnieniami);

 

 

 • bluszcz pospolity – usuwanie z powietrza benzenu, ksylenu, benzenu, toluenu, trichloroetanu, formaldehydu;

 

 

 • sansewierię gwinejską – dzięki niej można wykorzystać trójchloroetylenui ksylenu;

 

 

 • paproć – ujemnie jonizujące powietrze, w którym znajdują się sprzęty elektroniczne (jony dodatnie mogą obniżać działanie i ciśnienie głowy), usuwają formaldehyd.

Zobacz również: Jakie wybrać najlepsze wino do owoców morza?

 

Kwiaty do sypialni na dobry sen

Niektóre rośliny i kwiaty doniczkowe wydzielają przyjemny, kojący i delikatny zapach, który pomaga w zasypianiu oraz odprężeniu. Występują również takie, które dobrze nawilżają powietrze i wyświetlają przyjazny odpoczynkowi mikroklimat. Do takich roślin należą:

 

 • lawenda – jej zapach od dawna uznawany jest za kojący, wyciszający i uspokajający. Zbadano, że obniżenie ciśnienia krwi i tętno;

 

 

 • jaśmin – działa podobnie do lawendy, ponieważ wydziela olejki eteryczne o delikatnym zapachu, który pomaga w zasypianiu i ukojeniu nerwów;

 

 

 • rozmaryn – do popularnej kuchni w kuchni ziołowej warto wejść do sypialni, ponieważ jego zapach odświeżający pozwala przygotować się do snu, wpływa również na jego jakość.

   

 

Słoneczna sypialnia z samym sobą i roślinami

Właściwości sypialni a rodzaj kwiatów – jakie wybrać?

Aby kwiaty doniczkowe i rośliny rozwijały się zdrowo i pomagały w stworzeniu przyjemnego klimatu w sypialni, powinny pomóc w utrzymaniu się we właściwym miejscu, które odpowiada ich potrzebom. Dlatego też kwiaty lubią cień, a które lepiej odnajdą się w produktach dobrze nasłonecznionych?

Kwiaty cieniolubne do sypialni

  • dracena odwrócona – nie powinno zapewnić pełnego słońca. Najlepszy będzie lekki półcień, ponieważ dostęp do światła, mimo wszystko, jest w jej przypadku urządzenia

  • filodendron – najszybciej rośnie w półcieniu;
  • zielistka – pięknie wybarwia się w półcieniu lub lekkim słońcu. Może rosnąć w cieniu, choć wtedy stracisz swoje białe paski.

Kwiaty do słonecznej sypialni

  • aloes zwyczajny – powinien mieć pełne słońce. Nie lubi przeciągów i chłodnego powietrza podczas wietrzenia zimą. Latem można go wystawić na balkon. aby nie przesadzać z nadmiarem wody i podlewać właśnie wtedy, kiedy ziemia przeschnie;

  • rozmaryn – lubi słońce i brak przeciągów. Warto posadzić go w ziemi wymieszanej z ziemią, co pozwoli zwiększyć jej przepuszczalność;

  • jaśmin – najlepiej ustawić go na słonecznym parapecie lub ustawić w wiszącej donicy, np. w plecionce z makramy;

  • lawenda – potrzebują światła i ciepła, aby działać pachnącymi kwiatami;

  • fikus – nie powinien osiągać pełnego słońca, ale odpowiednio dostarczać promienie słoneczne zdecydowanie wesprą jego rozwój;
  • chryzantema wielkokwiatowa – lubią pełne słońce.

Kwiaty i rośliny idealne na parapet

Pielęgnacja kota – jak zadbać o naszego pupila?

  • paproć – najlepiej ustawić ją na parapecie systemu podatkowego na wschód lub północ. Nie lubi przeciągów, zbyt dużej ilości i za grubych elementów;

  • sansewieria gwinejska – nie ma przyszłego co do dnia, ale lubi miejsca jasne;

  • bluszcz pospolity – rośnie na każdym poziomie, choć najlepiej odnajduje się w miejscach występujących (do 15 °C).

Kwiaty do sypialni dziecka

Rośliny doniczkowe w dziecięcej sypialni

Nie wszystkie instalacje doniczkowe, które polecane są do sypialni dorosłych, równie dobrze się sprawdzają w pokoju dziecięcym. Niektóre gatunki są trujące i mogą powodować niebezpieczeństwo dla malucha. Warto też wybrać takie kwiaty, więc dziecko będzie mogło opiekować się, a więc niewymagające i szkodliwe na przesuszenie czy przeciwne – na nadmiar wody. Dobrze się dowiesz:

 • zielistka,

 

 • paproć,

 

 • sansewieria,

 

 • rozmaryn.

 

Jakich kwiatów nie należy mieć w sypialni?

Niektóre rośliny trujące w domach, w których są małe dzieci i zwierzęta, są powszechne z bardzo intensywnymi gatunkami zapachowymi – mogą działać drażniąco. Do m.in. oleander, lilia i hiacynt. Ze względu na to, że na zbytni pobór nie należy również ustawić wielu doniczek z roślinami o bardzo dużych, rozłożystych liściach, które będą całą ich powierzchnią pobierać O2 w nocy.

Kwiaty i rośliny w sypialni – praktyczne i stylowe aranżacje

Gdzie najlepiej ustawić kwiaty w sypialni? Przede wszystkim myśląc, że wielu osób jest parapetem – jeśli dla danej rośliny będzie optymalna przestrzeń, jak najbardziej można ją tam ustawić. Zdecydować można się jednak na kompozycję ulokowaną na wąskich półkach przy wezgłowiu łóżka lub nad nim. Ciekawie będzie np. ażurowe regały uzupełnione miniaturową miejską dżunglą.

Rośliny doniczkowe, które wypuszczają zwisające kwiaty, pięknie będą prezentować się w doniczkach wiszących, np. w makramowych plecionkach. Innym pomysłem jest zwiększenie donic z fikusem czy filodendronem na dodatkową, np. przy fotelu czy obok stolika nocnego. Dobrze jest włączyć ze sobą różne rozmiary roślin, tworząc w ten sposób swój domowy miniogród.

Co jednak ważne, warto nie tylko o dekoracyjnej instalacji kwiatów, ale też strony praktycznej. najlepiej włączyć je tak, aby podlewać i dbać o problem.

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GIPHY App Key not set. Please check settings

Avatar of Redakcja InfozNeta.pl

Napisane przez Redakcja InfozNeta.pl

Szukasz ciekawych i unikalnych treści z internetu? Nasza strona internetowa oferuje szeroką gamę fascynujących artykułów, poradników i ciekawostek, które z pewnością zapewnią ci rozrywkę i informacje. Niezależnie od tego, czy jesteś zwykłym internautą, czy doświadczonym weteranem sieci, na Ciekawostkach z internetu na pewno znajdziesz coś dla siebie.

teleport

Przyszłość w dłoniach: Teleportacja

moda

Modne stroje kąpielowe w 2023 roku